Ceny mieszkań w Nowej Soli 1h2024

Po dłuższym czasie wracam do Państwa z wpisem czysto merytorycznym 😉

Wpis będzie dotyczył analizy rynku wtórnego lokali mieszkalnych w Nowej Soli – moim rodzinnym mieście, gdzie aktywnie działam jako rzeczoznawca majątkowy. Wpis ten publikuję celem zobrazowania podstawowych charakterystyk nowosolskiego rynku – myślę, że będzie on przydatny dla osób chcących w niedalekiej przyszłości kupić lub sprzedać mieszkanie, agentów czy nawet rzeczoznawców majątkowych funkcjonujących na terenie Nowej Soli.

Analizę oparłem o dane, gromadzone we własnej bazie danych. Dane pochodzą z aktów notarialnych, do których jako rzeczoznawca majątkowy mam dostęp. Z uwagi na specyfikę nowosolskiego rynku, którą bezapelacyjnie jest niewielka liczba transakcji, okresem analizy objąłem pierwsze półrocze bieżącego roku, tj. h1 2024 r.

Należy zaznaczyć, że z uwagi na pewne ograniczenia, nie jest możliwe przeanalizowanie wszystkich transakcji, które odbyły się w danym okresie (pojedyncze transakcje wprowadzone są z opóźnieniem, nie stanowią one braków, które w sposób istotny wpłynęłyby na wyniki analizy). Zatem przyjmijmy, że badana próbka jest reprezentatywna dla populacji 😉

Analiza cen mieszkań w Nowej Soli

Charakterystyka analizowanego rynku wygląda następująco:

  • okres: pierwsze półrocze 2024 r.;
  • obszar – gmina Nowa Sól – miasto
  • rodzaj rynku: rynek wtórny lokali mieszkalnych
  • dodatkowe: z analizy wyłączono lokale mieszkalne w domach (posiadające udział w nieruchomości wspólnej powyżej 0,25), lokale dwukondygnacyjne, lokale o cenach skrajnych (odbiegających o więcej niż 3 odchylenia standardowe), lokale o brakujących danych dotyczących powierzchni lub położenia na piętrze).

Tyle słowem wstępu.

Czego zatem dowiedzą się Państwo z tego wpisu?

Między innymi:

- ile lokali sprzedało się w Nowej Soli;

- w jakich budynkach sprzedawały się lokale;

- jaka była średnia cena lokalu mieszkalnego;

- jaki był wolumen sprzedaży?

I sporo innych informacji przydatnych dla uczestników nowosolskiego rynku. Wpis ten ma charakter cykliczny. Będę starał się Państwu przedstawiać półroczne raporty z rynku. W kolejnych wpisach część poświęcę na analizie zmian cen w czasie – z oczywistych przyczyn ten wpis tego nie obejmie.

Większość danych będzie prezentowana z podziałem na rodzaj budynku:

  • kamienica – budynek zrealizowany w technologii tradycyjnej z okresu przed/powojennego;
  • blok mieszkalny – budynek zrealizowany w technologii tradycyjnej/wielkiej płyty z okresu lat 70-00’
  • blok mieszkalny nowy – budynek zrealizowany w technologii tradycyjnej wybudowany po 2000 roku.

Zaczynajmy więc!

Sprzedaż mieszkań w Nowej Soli

Ceny mieszkań w Nowej Soli

W analizowanym okresie sprzedało się 95 lokali mieszkalnych ogółem, z czego 40 było położonych w kamienicach, 38 w blokach mieszkalnych, a 17 w nowych blokach mieszkalnych. Liczby te w sposób całkiem poprawny oddają charakterystykę architektury Nowej Soli. Zabudowania w naszym mieście w większości stanowią kamienice lub budynki mieszkalne z okresu lat 70-00. Oczywiście, w ostatnich latach aktywność deweloperska na terenie Nowej Soli jak i całego powiatu jest widoczna, jednak analizujemy rynek wtórny, stąd niewielka liczba sprzedanych lokali w nowych blokach. Sugeruje to, że mieszkania są nabywane w celach mieszkaniowych, a nie w celu dalszej odsprzedaży – co jest widoczne w większych ośrodkach miejskich jak Zielona Góra czy Wrocław.

Wartość nowosolskiego rynku mieszkaniowego

wolumen sprzedaży Nowa Sól

Rynek wtórny mieszkań w Nowej Soli w pierwszym półroczy 2024 r. był wart ok. 22 mln zł. Ciekawą informacją rzucającą się na pierwszy rzut oka jest wolumen sprzedaży mieszkań w nowych blokach. Z poprzedniego wykresu wiemy, że liczba sprzedanych lokali mieszkalnych w nowych blokach była stosunkowo niewielka (17 transakcji), jednak wolumen jest zbliżony do wolumenu lokali mieszkalnych położonych w kamienicach (40 transakcji). Wywnioskować zatem możemy, że średnia cena mieszkania w kamienicy jest stosunkowo niska, a mieszkania w nowym bloku stosunkowo wysoka. Jak niska i jak wysoka? Zobaczmy.

Średnia cena mieszkania w Nowej Soli

cena mieszkania w Nowej Soli

Z kolejnego wykresu widzimy, że faktycznie najniższe ceny osiągają lokale mieszkalne w kamienicach. Widzimy tutaj pewną zależność, im „lepszy” (pod względem zużycia technicznego, które jest funkcją rosnącą od czasu) budynek, tym cena transakcyjna jest wyższa. Co do zasady badanie cen transakcyjnych nie daje nam szerszego pojęcia na temat zmiennych mających wpływ na cenę nieruchomości. No bo przecież patrząc na ten wykres nie wiemy czy niska cena transakcyjna mieszkań w kamienicach wynika ze złego stanu technicznego budynku, czy może są to małe mieszkania, o powierzchniach poniżej 30 m2 i stąd taka niska cena? Przeanalizujmy zatem średnią powierzchnię mieszkania 😉

mieszkania w Nowej Soli

Średnia powierzchnia użytkowa mieszkań w kamienicach i blokach mieszkalnych jest do siebie zbliżona, w zasadzie możemy uznać ją za taką samą, ponieważ nie wpływa ona na zróżnicowanie pod względem rozkładu – co do zasady są to lokal mieszkalne o dwóch pokojach, kuchni, łazience i przedpokoju. Zgoła inną sytuacja występuje wśród nowych bloków mieszkalnych, które to lokale co do zasady sprzedawane są w rozkładzie pokój z aneksem kuchennym, dwa pokoje, łazienka, przedpokój. Mając teraz wiedzę o średniej powierzchni użytkowej zbadajmy średnią ceną jednostkową lokalu mieszkalnego z podziałem na rodzaj budynku.

Ceny mieszkań w Nowej Soli

mieszkania w Nowej Soli ile kosztują

Mamy to! W Nowej Soli 1 m2 mieszkania na rynku wtórnym kosztuje ok. 5000 zł. Czy to dużo? Na dzień publikacji artykułu to ok. 86,5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (netto) w sektorze przedsiębiorstw. Zakładając, że taką kwotę będziemy odkładali miesięcznie (i przy okazji partner/partnerka będzie nas utrzymywał/utrzymywała 😉), na przeciętne mieszkanie (powierzchnia 46,29 m2) będziemy odkładali ok 3 lat i czterech miesięcy.

Dopiero takie dane – cenę 1 m2 warto analizować pod względem wpływu poszczególnych cech na wartość nieruchomości – jest to między innymi zadaniem rzeczoznawcy majątkowego przy opracowywaniu operatu szacunkowego.

Ostatnim (z tej części) wykresem jest zobrazowanie w jakiej części miasta sprzedawały się lokale mieszkalne w Nowej Soli.

Rynek mieszkaniowy w Nowej Soli

mieszkania w Nowej Soli

Nowa Sól jest podzielona na 7 obrębów ewidencyjnych, które przedstawiłem poniżej.

Nowa Sól

Najwięcej lokali mieszkalnych sprzedało się w obrębie nr 2 – zdecydowaną większość stanowiły lokale mieszkalne położone w blokach mieszkalnych z okresu lat 70-00. Największą liczbę transakcji generowały mieszkania na osiedlach Konstytucji 3 Maja i Fredry. Na drugim miejscu pod względem transakcji jest obręb nr 2. Nie jest zaskoczeniem, że większość mieszkań z tego obszaru położonych jest w kamienicach 😉 Pozostałe obręby nie odnotowywały istotnej liczby transakcji. Warto jednak zerknąć na obręb nr 6, obszar gdzie widoczna jest aktywność deweloperska, tam sprzedało się kilka lokali mieszkalnych, które widać na wykresie.

Przedstawione dane dają nam ogólny pogląd jak funkcjonował wtórny rynek lokali mieszkalnych w Nowej Soli. Na tym etapie mógłbym zakończyć wpis, lecz nie byłbym sobą gdybym nie zagłębił się w dane 😉 No bo przecież nie wiemy, jak rozkładały się ceny lokali mieszkalnych w kamienicach. Było więcej lokali droższych czy tańszych? Czy średnia jest idealną miarą? Niekoniecznie. Zbadajmy to.

Analiza rozkładu cen mieszkań w Nowej Soli

W tej części poruszana będzie tematyka statystyki opisowej. Zakładam, że nie wszystkim z Państwa przyjdzie z łatwością interpretowanie tych danych, dlatego każdy z prezentowanych wykresów postaram się opisać własnymi słowami, tak aby przekazań Państwu istotne informacje w przystępnej formie.

Zajmiemy się badaniem rozkładu cen jednostkowych. Badanie to odpowie nam z jakim prawdopodobieństwem występowały ceny 1 m2 w lokali mieszkalnych w poszczególnych budynkach. Rozkład naszych danych zobrazujemy w postaci histogramu, który porównamy do funkcji gęstości prawdopodobieństwa rozkładu normalnego. Rozkład normalny jest takim rozkładem idealnym, symetrycznym. Zobrazować go można przykładem, że najwięcej lokali sprzedaje się po cenie średniej, ceny skrajnie niskie i skrajnie wysokie stanowią niewielką część ogółu transakcji. Rozkład normalny jest wykorzystywany w praktyce przez m.in. przez instytucje finansowe podczas wyceny instrumentów finansowych.

Podczas wyceny nieruchomości warto przeanalizować rozkład danych, po to aby dowiedzieć się togo co my za chwilę. Każdy z naszych rozkładów zostanie przeanalizowany pod kątem podstawowych charakterystyk, takich jak: średnia, mediana, odchylenie standardowe, wartość minimalna, wartość maksymalna, skośność i kurtoza.

mieszkania w kamienicach Nowa Sól

Na pierwszy rzut oka widzimy, że więcej wyższych słupków mamy z lewej strony i nasze słupki nie wpasowują się w rozkład normalny. Fachowo nazywa się to rozkładem prawoskośnym (gdzie średnia jest wyższa od mediany, a parametr skośności większy od zera). Prawoskośny, ponieważ mamy długi prawy ogon rozkładu – wyższe ceny są mniej prawdopodobne. Wyższe prawdopodobieństwo niższych cen wynika z tego, że kamienice z uwagi na ich wiek cechują się wyższym zużyciem technicznym, a co za tym idzie wymagają pewnych nakładów na remonty. Można też zakładać, że odbiegają one pod względem wykończenia lokalu. Kolejnym parametrem godnym uwagi jest odchylenie standardowe. Samo niewiele nam powie, lecz w połączeniu ze średnią i tzw. regułą trzech sigm (odsyłam do cioci Wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/68–95–99.7_rule) da nam bardzo istotną informację. Otóż 68% transakcji lokalami mieszkalnymi na rynku wtórnym w Nowej Soli zawierało się w cenie od 2,886.16 zł/m2 do 5,048.64 zł/m2.

Kurtoza wynosi 0.21, co wskazuje na rozkład platykurtyczny. Oznacza to, że ceny są mniej równomiernie rozłożone, z większym prawdopodobieństwem ekstremalnych wartości.

Ceny mieszkań w blokach Nowa Sól

Średnia cena jednostkowa netto dla mieszkań położonych w blokach mieszkalnych wynosi 5,292.02 zł/m2. Odchylenie standardowe wynosi 943.71 zł/m2, co oznacza, że około 68% cen transakcyjnych zawiera się w przedziale od 4,348.31 zł/m2 do 6,235.73 zł/m2, zgodnie z zasadą trzech sigm. Mediana wynosi 5,407.01 zł/m2, co jest nieco wyższe niż średnia, sugerując lewoskośność rozkładu. Kurtoza wynosi 1.21, co wskazuje na rozkład platykurtyczny.

mieszkania w nowych blokach w Nowej Soli

Średnia cena jednostkowa netto mieszań położonych w nowych blokach mieszkalnych wynosi 6,818.31 zł/m2. Odchylenie standardowe wynosi 1,297.25 zł/m2, co oznacza, że około 68% cen transakcyjnych zawiera się w przedziale od 5,521.06 zł/m2do 8,115.56 zł/m2, zgodnie z zasadą trzech sigm. Mediana wynosi 6,607.60 zł/m2, co jest nieco niższe niż średnia, sugerując prawoskośność rozkładu. Kurtoza wynosi -1.35, co wskazuje na rozkład platykurtyczny. Oznacza to, że ceny są mniej równomiernie rozłożone, z większym prawdopodobieństwem ekstremalnych wartości. Skośność wynosi 0.20, co wskazuje na prawoskośność.

Ceny mieszkań w Nowej Soli

Średnia cena jednostkowa netto lokali mieszkalnych w Nowej Soli wynosi 5,007.41 zł/m2. Odchylenie standardowe wynosi 1,485.97 zł/m2, co oznacza, że około 68% cen transakcyjnych zawiera się w przedziale od 3,521.44 zł/m2do 6,493.38 zł/m2, zgodnie z zasadą trzech sigm. Mediana wynosi 5,093.92 zł/m2, co jest nieco wyższe niż średnia, sugerując prawoskośność rozkładu. Kurtoza wynosi -0.13, co wskazuje na rozkład platykurtyczny.

Gratulacje dla tego, kto dotarł do końca 😊

Poniżej podsumujmy wnioski wyciągnięte z tej analizy:

  • najwięcej w Nowej Soli sprzedaje się lokali mieszkalnych położonych w kamienicach i blokach z okresu lat 70-00;
  • średnia cena mieszkania w Nowej Soli wynosi ok. 5000 zł/m2;
  • przeciętne sprzedawane mieszkanie ma 2 pokoje, kuchnię, łazienkę i przedpokój;
  • najwięcej mieszkań sprzedaje się w obrębie nr 2 (os. Konstytucji 3 Maja, os. Fredry) i są to mieszkania w blokach z okresu lat 70-90’
  • najwięcej mieszkań w kamienicach sprzedaje się w centrum (obręb 3);
  • mieszkania w kamienicach charakteryzują się niższą ceną za 1 m2;
  • wartość wtórnego rynku lokali mieszkalnych w pierwszej połowie 2024 r. szacuje się na ok. 22 mln zł.
  • Mam nadzieję, że wpis ten dostarczył Państwu ciekawych i przydatnych informacji o rynku mieszkań w Nowej Soli. Ze swojej strony mogę obiecać, że będę publikował wpisy dotyczące nowosolskiego rynku cyklicznie. Kolejnymi wpisami jakie chciałbym poruszyć będą między innymi:

    • gdzie nowosolanie budują się najczęściej – analiza gruntów przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną;
    • co ma wpływ na cenę lokalu mieszkalnego – analiza statystyczna (model regresji);
    • jak długo sprzedaje się mieszkanie;

    Zachęcam Państwa do śledzenia mojego profilu na facebooku 😉

    Facebook

    Pozdrawiam,

    Mateusz